Jakie zalety mają posadzki anhydrytowe?
Część rozwiązań, które były wcześniej stosowane w budownictwie, obecnie są zastępowane przez bardziej nowoczesne opcje. Chodzi bowiem o uzyskiwanie coraz lepszych efektów, które spełniają swoją rolę przez wiele lat. Dobrym tego przykładem są posadzki anhydrytowe, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka i funkcjonalność. Czym charakteryzują się te wylewki? I jakie są ich zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czym charakteryzują się posadzki anhydrytowe?
Posadzki anhydrytowe to wysokiej jakości rozwiązanie zgodne z PN-EN 13813 i oznakowane znakiem CE. Są one bardzo ciekawą propozycją, która jest wygodna w użytkowaniu, a jednocześnie wyróżnia się doskonałymi właściwościami. Na uwagę zasługuje m.in. wytrzymałość na ściskanie i na zginanie (wytrzymałość na ściskanie powyżej 20 N/mm2 (C20), wytrzymałość na zginanie powyżej 4 N/mm2 (F4).
Posadzki anhydrytowe są również łatwe w zastosowaniu i pozwalają na szybkie rozpoczęcie kolejnych etapów prac. Są bezpieczne w przypadku pożaru, ponieważ stanowią niepalne podłoże, które wręcz zapobiega szybkiemu wzrostowi temperatury, dając dłuższy czas na ewakuację. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w przypadku ogrzewania podłogowe i przy zastosowaniu pompy ciepła. Na uwagę zasługuje również to, że potrzebna jest jedynie niewielka warstwa tego typu produktu. To z kolei ogranicza ewentualne pękanie.
O jakich jeszcze zaletach warto wspomnieć?
Jakie są zalety posadzek anhydrytowych?
Jakie są kolejne zalety wylewek anhydrytowych? Praktyka pokazuje, że jest ich naprawdę wiele i są widoczne zarówno w czasie remontu, jak i podczas dalszego użytkowania.
Na uwagę zasługuje m.in. krótki czas montażu i doskonałe właściwości samopoziomujące, które sprawiają, że posadzka jest idealnie wyrównana i to bez dodatkowych działań. Co ważne, produkt przygotowywany jest bezpośrednio przed wykorzystaniem, dzięki czemu wyróżnia się najwyższą jakością. Istnieje także możliwość dokładnego określenia potrzeb, co sprawia, że mniej materiału ulega zmarnowaniu. Ważna jest również ekologia: po zakończonych pracach nie pozostają odpady, które trudno jest zutylizować.
Posadzki anhydrytowe sprawdzają się zarówno w przypadku małych pomieszczeń, jak i dużych - sięgających nawet tysięcy metrów kwadratowych - powierzchni. Dodatkowo w ich przypadku nie zachodzi konieczność wykorzystania zbrojenia, a dzięki konsystencji powłoka jest gładka i szybko wysycha.
Jak już wspomnieliśmy, posadzki te wyróżniają się dobrym przewodnictwem cieplnym, dzięki czemu wpływają korzystnie na nasz budżet. Są niezastąpione w przypadku ogrzewania podłogowe, które obecnie jest standardem w nowym budownictwie. Co więcej, wylewka anhydrytowa nie wymaga dodatkowych działań pielęgnacyjnych i może być stosowana w każdym miejscu.